Home » Гутереш во Катар ги поздрави „неуморните иницијативи за посредување“

Гутереш во Катар ги поздрави „неуморните иницијативи за посредување“

by Журнал.мк

Генералниот секретар на ОН Антониот Гутереш пристигна во Доха со цел на катарскиот министер за надворешни работи и премиер Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани да му изрази „целосна благодарност и поддршка за неуморните иницијативи на Катар за иницијативите за посредување, особено за ослободувањето на заложниците што се држат во Газа“.

– Бев охрабрен од она што се чинеше дека е растечки консензус за потребата од барем хуманитарна пауза на Блискиот Исток. За жал, наместо тоа, бев изненаден од невидена ескалација на бомбардирањето, поткопувајќи ги хуманитарните цели. Оваа ситуација мора да се смени, напиша Гутереш на Х.

Тој го повтори апелот за итен хуманитарен прекин на огнот, „заедно со безусловно ослободување на заложниците и доставување помош на ниво кое одговара на драматичните потреби на луѓето во Газа, каде што се случува хуманитарна катастрофа“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More