Home » ГРУБИ ОДЛУЧУВА ШТО ДА ПОМИНЕ НА ВЛАДА, Меџити и Алиу одржаа прес конференција

ГРУБИ ОДЛУЧУВА ШТО ДА ПОМИНЕ НА ВЛАДА, Меџити и Алиу одржаа прес конференција

by Журнал

Министрите за здравство и за информатичко општество и администрација, Фатмир Меџити и Азир Алиу, двајцата од Алијанса за Албанците, доцна попладнево одржаа прес-конференција пред зградата на Владата на која изразија незадоволство затоа што, како што рекоа, денешната владина седница се одвивала надвор од сите процедури и дека на неа поминале само тие точки за кои давал дозвола Артан Груби.

Алиу рече дека на денешната седница биле разрешени двајца директори, кадар на Алијанса за Албанците, за кои претходно немало договор од таков исход, но откако реагирале, наместо техничкиот премиер Талат Џафери, Груби им одговорил дека тоа така треба да биде.

Разрешени се директорот на Македонски пошти, Бујаре Абази, како и директорот на Агенцијата за странски инвестиции Газменд Абдија. Абази е и потпретседателка на АА.

Двајцата министри рекоа дека секоја точка на дневен ред што доаѓала од нив, веднаш се одбивала.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More