Home » Грејс Џонс ќе настапи на „Скопје колинг“

Грејс Џонс ќе настапи на „Скопје колинг“

by Журнал

Џонс доаѓа на новото издание на фестивалот „Скопје колинг 2024“ што ќе се одржи на 6 јули на стадионот на АРМ.

„Веројатно не постои светски артист на оваа планета (освен, се разбира, David Bowie) кој може толку аргументирано да изнесе толку многу различни и заслужени епитети како Grace Jones, една од најреволуционерните и најзначајни музички и уметнички појави на светот на сите времиња. Некои од нив се: ‘Musical mastermind’, ‘Amazing Grace’, ‘Timeless’, ‘Art aristocrat’, ‘True diva’, ‘Goddess of Rhythm’, ‘Pop culture icon’, ‘Fashion Icon’, ‘Vamp Woman’… а покрај сето тоа, таа е и Super Model и Movie Star.“, велат од „Авалон продукција“.

Во пресрет на настапот од продукцијата го препорачуваат албумот „Nightclubbing“ кој е „еден век пред време“.

„Дали воопшто постои друг албум во светската дискографија кој во себе содржи funk, pop, dub, soul, disco, jazz, synth pop, bossa nova, r&b, new wave и, се разбира, reggae fusion? Одговорно тврдиме дека не постои! И затоа Grace Jones нема конкуренција, затоа што никогаш не личела на никој. Од друга страна еднаш некој рече ‘не е работата што Grace Jones е пред Madonna, Lady Gaga, Beyonce и Rihanna, работата е што таа се’ уште е сите три во едно

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More