Home » Грција и Кипар ја разгледуваат можноста за создавање хуманитарен морски коридор за Газа

Грција и Кипар ја разгледуваат можноста за создавање хуманитарен морски коридор за Газа

by Журнал.мк

Грција и Кипар се отворени и ја разгледуваат можноста за отворање хуманитарен морски коридор за помош во Појасот Газа, нешто што во петокот го спомена францускиот претседател Емануел Макрон.

Според Министерството за надворешни работи на Кипар иницијативата за создавање „контролиран и одржлив хуманитарен морски коридор за обезбедување непречена и безбедна хуманитарна помош за Газа“, ја соопштил претседателот Никос Христодулидис за време на Самитот на ЕУ и веќе биле остварени низа контакти со земји од регионот и ЕУ како и со други засегнати страни и меѓународни организации.

Од грчка страна, дипломатски извори за медиумите брифирале дека Грција ја истражува можноста за создавање хуманитарен морски коридор за транспорт на основни продукти, а за конкретниот план „се водат разговори со директно заинтересираните страни, како и со европските партнери и меѓународните организации“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More