Home » Грција ги олабавува мерките за угостителските објекти

Грција ги олабавува мерките за угостителските објекти

by Журнал.мк

Музиката се враќа во угостителските објекти и се укинува ограниченото работно време до полноќ, но и понатаму ќе биде забрането стоење, соопшти попладнево министерот за здравство на Грција Танос Плеврис, јави дописничката на МИА од Атина.

Плеврис објасни дека олабавувањето на мерките доаѓа по препораката од надлежната комисија на епидемиолози која денеска одржа состанок, но и со оглед на тоа дека во изминатите седмици има намалување на бројот на новозаразени, иако здравствениот систем и понатаму е под притисок, но „постои рамнотежа помеѓу примањата и отпуштањата на пациенти“.

На 30 декември 2021 година беше воведено ограничено работно време до полноќ за угостителските објекти, забрана за музика, забрана за стоење и најмногу шест гости на маса, спортски натпревари се со публика до десет отсто од капацитетот или најмногу 1.000 лица, а 50 отсто од вработените во јавниот и приватниот сектор работат од дома.

„Во однос на спортските објекти и стадионите, мерката останува непроменета. Но, следната седмица ќе се разгледа зголемувањето на исполнетоста на стадионите и на другите спортски активности“, рече Плеврис.

Мерките во текот на јануари се продолжуваа секоја седмица, а последната министерска одлука е во сила до 30 јануари. Министерот за здравство на Грција, соопшти и дека се продолжува за една седмица рокот за вакцинирање со бустер доза за оние кои се вакцинирале пред седум месеци, за да продолжи да им важи сертификатот за вакцинација, па така наместо до 31 јануари, валидноста ќе биде до 7 февруари.

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 19.712 случаи на Ковид-19, од 235.938 тестови, починаа 112 лица, а 633 пациенти се приклучени на апарати на Одделите за интензивна нега во болниците.
Од почетокот на пандемијата, во Грција се потврдени вкупно 1.867.935 случаи на Ковид-19, а починаа 23.083 лица.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More