31.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Грција склучи 20-годишен договор за одбрана со Израел за речиси две милијарди долари

Најчитани вести

Израелското Министерство за одбрана денеска соопшти дека грчката Влада одобрила договор во износ од 1,68 милијарди американски долари за набавка на авиони за обука од Израел и за изведувач и да формира школа за летање за грчките воздушни сили, објави „Тајмс оф Израел“.

Договорот, кој допрва треба да го потпишат министерствата за одбрана на двете земји, ќе им овозможи на „Елбит системи“ да формираат и да управуваат со грчко училиште за обука на воздухопловните сили.

Вклучува и продажба на 10 авиони Aermacchi M-346, во Израел познат како Lavi и за Elbit да ги надгради и одржува грчките авиони за обука Т-6.

Министерството за одбрана соопшти дека договорот, кој го нарече „досега најголем договор за јавна набавка меѓу двете земји“, е за 20 години. Не е прецизирано кога ќе се потпише договорот, но одлуката на грчката Влада „им дозволува на страните да одат напред во преговорите“ пред потпишувањето.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com