Home » Грчко МНР: Давкова избра својата земја да ја нарече „Македонија“, чин на флагрантно кршење на Договорот од Преспа и Уставот

Грчко МНР: Давкова избра својата земја да ја нарече „Македонија“, чин на флагрантно кршење на Договорот од Преспа и Уставот

by Журнал.мк

Грчкото министерство за надворешни работи објави соопштение по повод изјавата на новата претседателка Гордана Силјановска Давкова во која таа не го кажа уставното име, туку само кажа Македонија.

„За време на денешната свечена заклетва во Собранието, и покрај тоа што во официјалниот текст на заклетвата што и беше прочитана, земјата се нарекува „Северна Македонија“, новата претседателка на Република Северна Македонија, Гордана Силјановска -Давкова избра својата земја да ја нарече „Македонија“.

Овој чин е флагрантно кршење на Договорот од Преспа и Уставот на нашата соседна земја, кој е усогласен со меѓународните обврски на Северна Македонија. И покрај приговорите што ги искажа како опозициска партија при ратификацијата на Договорот од Преспа, актуелната грчка влада како ратификуван го почитуваше меѓународниот договор, кој преовладува секоја друга законска одредба.

Во овој контекст, Грција категорично наведува дека понатамошниот напредок во нејзините билатерални односи со Северна Македонија, како и напредокот во европскиот курс на оваа, зависи од целосното спроведување на Договорот од Преспа и главно од употребата на уставното име на земјата“, велат од таму.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More