Home » Google воведе драстични промени по срамното лансирање

Google воведе драстични промени по срамното лансирање

by Журнал.мк

Google се обидува да ја поправи својата функција AI Overviews.

Откако новата функција AI Overviews на Google беше „фатена“ како дава бесмислени и погрешни одговори на прашањата за пребарување по лансирањето, технолошката компанија се обидува да ги поправи своите прегледи за пребарување генерирани од вештачка интелигенција.

Исто така, се чини дека Google дава резултати со вештачка интелигенција на многу помалку корисници, што сигнализира барем привремено оддалечување од технологијата. Пред промената, според новата студија на SEO компанијата BrightEdge, AI Overviews прегледи се појавија како одговор на околу 84 проценти од прашањата. Сега таа бројка драстично се намали, на околу 15 отсто од истрагите.

„Веројатната причина е да се намали ризикот од неточни одговори на вештачката интелигенција бидејќи се прават подобрувања во јавно опкружување“, се вели во студијата.

AI Overviews се со поголема веројатност да се појават ако го поставите вашето пребарување како прашање, според истражувањето, и поверојатно е дека ќе бидат активирани од клучни зборови поврзани со здравствената заштита.

Сепак, уделот на вештачката интелигенција во резултатите од пребарувањето не се очекува да стагнира.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More