Home » Google призна дека може да собира податоци и во Incognito режимот на Chrome

Google призна дека може да собира податоци и во Incognito режимот на Chrome

by Журнал

Кога корисниците користат инкогнито режим во прелистувачот Chrome, ќе видат известување кое ги известува дека другите луѓе што го користат нивниот уред нема да можат да ја видат нивната активност, но дека податоците за преземањата, обележувачите и списоците за читање ќе бидат зачувани. Сега Google го комплетираше тоа известување во експерименталниот канал на Chrome, Canary, набргу откако се согласи на спогодба од 5 милиони долари во тужбата во која се обвинува компанијата дека ги следи корисниците и во Incognito режим.

Компанијата го промени известувањето додавајќи дека режимот Incognito нема да го промени начинот на кој веб-локациите собираат кориснички податоци.

„Другите што го користат овој уред нема да ја видат вашата активност, па може да сурфате поприватно. Ова нема да го промени начинот на кој веб-локациите што ги посетувате и чии услуги ги користите собираат податоци, вклучително и Google. Преземањата, обележувачите и ставките од списокот за читање ќе бидат зачувани“, се наведува во новото известување.

Промените се однесуваат на Chrome за Android, Windows и Mac.

Google го мачи тужба од 2020 година, во која се тврди дека компанијата ги следи активностите на корисниците дури и кога се во Incognito режим. Обвинителите истакнаа дека компанијата користела алатки како што се нејзиниот Analytics, апликации и додатоци за прелистувачи за да ги следи корисниците. Тие исто така рекоа дека со следење на корисниците во Incognito, Google лажно ги убедува луѓето дека можат да ги контролираат информациите што се подготвени да ги споделат.

Портпаролот на Google тогаш изјави дека овој режим може само да ја скрие активноста на корисникот на уредот што го користи, но дека нивните информации сепак може да се собираат.

Ова не е јасно наведено во јавната верзија на Chrome, но се чини дека во иднина ќе пристигне промена.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More