17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

Google ќе објавува нови Chrome ажурирања на секои четири недели

Најчитани вести

Google Chrome вообичаено добива нови одлични функции на секои шест недели, без разлика дали се работи за ажурирање за безбедност, стабилност или брзината. Тоа во следниот период ќе се промени, а Google најави планови за забрзување на процесот, па новите надградби ќе ги објавува на секои четири недели.

Почнувајќи со верзијата Chrome 94 во третиот квартал од оваа година, Google ќе преземе уште поагресивен пристап кон објавување на нови функции. Ова ќе значи дека корисниците можат да очекуваат нивното искуство со пребарување на интернет да остане свежо и постојано да се подобрува.

Покрај тоа што се фокусира на објавување на големи надградби на секои четири недели, Google исто така истакнува дека помалите надградби, со фокус на безбедноста, ќе бидат објавувани на секои две недели. Google исто така ќе понуди неколку стабилни објави за Chrome OS, но ќе ги објави плановите за ова подоцна.

Пред да се имплементира овој билтен, Google ќе продолжи да се држи до моменталниот циклус на објавување на ажурирања на секои шест недели, заклучувајќи со верзијата Chrome 93 што се очекува кон крајот на август. После тоа, можевме да го видиме Chrome 94 на 21. август.

Google истакнува дека планот на компанијата да објавува ажурирања на секои четири недели може да се промени во следните неколку месеци. Но, ако сè оди добро, корисниците можат да очекуваат подобри надградби во иднина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com