7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Google развива нов chromebook со 10. генерација Intel Core процесор

Најчитани вести

Google напредува со развојот на хромбук со кодно име Hatch, за кој за прв пат се разбра во април годинава. Информациите за моделот неодамна се појавија во популарната база на податоци Geekbench.

Новиот хромбук доаѓа со процесор Intel од семејството Comet Lake (Core од десетта генерација). Резултатите од тестот на Geekbench вклучуваат чип Core i3-10110U кој содржи две јадра (четири струи), со 2.1GHz работен такт (динамично се зголемува на 4,1 GHz).

Интегрирани видео акцелератор Intel UHD Graphics е одговорен за графиката. Тестираната верзија на лаптопот доаѓа со 8 GB RAM меморија.

Според набудувачите на пазарот, помоќни модификации на лаптопот Hatch ќе доаѓаат со процесори Core i5 и Core i7 Comet Lake, како и повеќе RAM меморија.

Според гласините, новиот хромбук ќе понуди дисплеј со резолуција од 2400×1600 пиксели, но големината на панелот сè уште не е одредена. Се споменува и можноста за управување со електронско пенкало.

Меѓу другото, Hatch ќе има тастатура со позадинско осветлување и вграден скенер за отпечатоци. Google се очекува официјално да го покаже Hatch на настан следниот месец.

ИЗВОР: https://usb.mk

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести