Home » Големи поплави во Италија по излевање на река

Големи поплави во Италија по излевање на река

by Журнал.мк

Неколку домови беа откорнати од светот денеска откако реката Monsoon dei Sassi излета од коритата во близина на градот Кампосампиеро во Падова и предизвика поплави поради еднонеделните поројни дождови што ја зафатија северна Италија, јави италијанската новинска агенција АНСА.

На помош на лицата кои останале во изолираните домови со помош на амфибиско возило и пумпи им дошле екипи на противпожарната служба.

Екстремните временски услови особено тешко ги погодија северните италијански региони Венето и Ломбардија, при што Милано ги доживеа најсилните врнежи во последните 170 години.

Вчера исчезна 66-годишен маж, за кој се претпоставува дека починал откако паднал во реката Серенца во близина на Комо кога мост се урна поради обилните дождови и надојдените води.

Научниците велат дека климатската криза предизвикана од стакленички гасови предизвикани од човекот ги прави екстремните временски настани како што се топлотните бранови, сушата, силните бури и поплавите почести и поинтензивни.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More