Home » Голем кикс на Хрватска – Албанија извлече реми во судиското надополнување

Голем кикс на Хрватска – Албанија извлече реми во судиското надополнување

by Журнал.мк

Светскиот вицешампион од 2018 година се мачеше против селекцијата предводена од клупата на познатиот бразилски ас Силвињо.

До самиот крај на натпреварот на стадионот во Хамбург се чинеше дека Хрватска е нокдаун и дека по дебаклот против Шпанија на премиерата ќе доживее уште една шлаканица, но успеа да направи пресврт за само 160 секунди. Стравувањата се остварија во 95 минута.

Албанија беше сериозно мотивирана и влезе во натпреварот на крилата на бројните навивачи на трибините, почна да се заканува уште од самиот старт, а тоа вроди со плод во 11. минута.

Асани одлично нафрли од десната страна, буквално го погоди Лачи во глава, кој со глава од шест до седум метри го надмудри Ливаковиќ.

Тоа беше ладен туш за „коцкастите“, кои беа видно нервозни поради играта.

Тренерот Далиќ се обиде да ги издигне момците, но ништо не функционираше во првото полувреме.

Повторно во неколку наврати Петковиќ вознемируваше со лоши реакции, додека Брозовиќ неуспешно се обидуваше да шутира од далечина.

Хрватскиот селектор реши да направи две измени на паузата, на терен ги испрати Пашалиќ и Сушиќ, а нешто подоцна и Будимир и тоа му се исплатеше.

Најпрвин во 74. минута на одличната асистенција на Будимир, Крамариќ добро реагираше, ја прими топката на околу 13-14 метри дијагонално од левата страна, се позиционираше и биеше во блискиот агол од голот на Албанија.

Еуфоријата се уште не беше стивната, а по 120 секунди следеше целосен пресврт. Овој пат акцијата одеше по левата страна, Будимир ја врати одбиената топка, Сушиќ шутираше од десетина метри, а Ѓасула беше погоден од топката која заврши во мрежата.

И кога сите на „Волкс парк“ го очекуваа крајот и триумфот на Хрватска, следеше нов шок.

Ѓасула се искупи за автоголот, ги искористи очајните реакции на Сутало и Гвардиол и им донесе голем бод на Албанците во 95 минута.

Во последното коло (24.06) избраниците на Силвињо ќе ги одмерат силите со Шпанија во Дизелдорф, додека Хрватите на „Ред Бул Арената“ во Лајпциг ќе ги одмерат силите против Италија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More