Home » Голем дел од пролетната зелка остана во нивите

Голем дел од пролетната зелка остана во нивите

by Журнал.мк

Струмичките земјоделци се жалат на лош старт на производствената година, ако се суди според пласманот на пролетната зелка. Според нив, до 40% од производството останало во нивите. Ристо Велков вели дека ова е неочекуван пресврт по лани, кога градинарите постигнаа високи цени на зеленчукот во текот на сите производствени турнуси.

Освен слабиот интерес за зелката, и она што с епродаде било по пониски цени. Велков вели дека стихијното производство е коцкање, а земјоделците ризикуваат вложувајќи ги заштедите во несигурни култури.

Зелката е една од најзастапените култури во струмичко главно поради ниските производствени трошоци, но и помалиот труд потребен за нејзино одгледување.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More