Home » „Goal“: Мбапе во наредните часови ќе потпише за Реал

„Goal“: Мбапе во наредните часови ќе потпише за Реал

by Журнал.мк

ПСЖ се договорил со Реал Мадрид за трансфер на напаѓачот Килијан Мбапе, пишува Goal.com, повикувајќи се на новинарот Родриго Фаес. Дваесет и четиригодишниот Французин во наредните часови ќе потпише долгорочен договор.

Забележано е дека Парижаните се согласиле да направат отстапки за да го капитализираат трансферот на играчот, а следното лето да не го изгубат бесплатно. Актуелниот договор на Мбапе со ПСЖ завршува во јуни 2024 година.

Претходно, угледниот инсајдер Фабрицио Романо откри дека напаѓачот повеќе нема да може да ја активира опцијата за продолжување на договорот со клубот до 2026 година, бидејќи рокот истече на 31 јули.

Мбапе е во ПСЖ од август 2017 година. Во сезоната 2022/23, тој постигна 41 гол и направи 10 асистенции на 43 натпревари за парижаните во сите натпреварувања. 

Порталот „Transfermarkt“ ја проценува вредноста на играчот на 180 милиони евра.

ПСЖ не го однесе Мбапе на претсезонската турнеја на тимот во Јапонија. 

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More