Home » Глумицата Глинис Џонс почина на 100 години

Глумицата Глинис Џонс почина на 100 години

by Журнал

Глинис Џонс ја достигна јубилејната и престижна „стотка“ само пред неколку месеци. Родена е на 5 октомври 1923 година во Преторија, Јужна Африка, во уметничко семејство. Како мултиталентираната глумица, танчерка, пијанистка и пејачка, Џонс заработи номинација за „Оскар“ за најдобра споредна женска улога во филмот „Бесконечни хоризонти“ (’The Sundowners,’ 1960.) на Фред Зинеман.

Има уште две номинации и две награди за глума – „Лорел“ за споредна улога во „Мери Попинс“ и признанието на американскиот Национален одбор за преглед за „49. паралела“ од 1942 година.

Џонс зад себе има околу 90 филмски и ТВ-остварувања, а се пензионира 1999 година. Таа живеела во Западен Холивуд и починала вчера од природна смрт во дом за изнемоштени во областа, изјави нејзиниот менаџер Мич Клем.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More