Home » Ги чисти синусите во секунди – Коренот од една билка ги ублажува симптомите на грип и помага при упорна кашлица

Ги чисти синусите во секунди – Коренот од една билка ги ублажува симптомите на грип и помага при упорна кашлица

by Журнал.мк

Коренот од рен се собира во доцна есен кога лисјата ги убива мразот. Оваа сезона на пазарот можете да купите свеж корен од рен. Изберете свеж, тврд како камен корен кој нема мувла или меки точки.

Избегнувајте корен од рен во зелена боја, бидејќи е многу горчлив. Освен тоа, избегнувајте презрел, стар и поголем корен од рен, бидејќи има тенденција да биде премногу влакнест и со тоа има лош вкус.

Дома, чувајте го ренот во хартиена кеса и ставете го во фрижидер каде што ќе трае следните 6-9 месеци. Комерцијално подготвените производи од рен може лесно да се достапни во продавниците во текот на целата година.

Секогаш треба да користите свеж рен; ако се нареди и стои предолго, ќе ја изгуби својата моќ. Сепак, можете да го изрендате ренот и да го измешате со јаболков оцет и да го чувате во добро затворен сад во фрижидер. Оваа подготовка ќе трае бесконечно! Секогаш користете сиров рен, бидејќи го губи своето лековито дејство и вкус кога се готви.

Рен за синуси

Познато е дека ренот за синусите е еден од најдобрите природни лекови. Инфекцијата на синусите се јавува поради акумулација на секрет во синусите, што создава пријатна средина за раст и развој на лоши бактерии, а оваа состојба може да биде доста болна.

Испарливите соединенија присутни во бубрегот ја спречуваат оваа акумулација со разредување на старата слуз. Значи, ако сте склони кон инфекции на синусите и горниот респираторен тракт, можете да земете половина лажичка сос од рен наутро и напладне и не јадете или пиете најмалку 10 минути по употребата.

Ова веднаш ќе ги исчисти синусите. Рен ги ублажува и симптомите на грип, настинка и загушување. Ситно мелената паста од рен може да се нанесе над градите за да се излечи загушување. Покрај ова, можете да загреете и рендан рен и да ги вдишувате овие испарувања 5-10 минути.

Рен за бронхитис

Рен се препорачува при лекување на хроничен бронхитис и респираторни заболувања, бидејќи има силно антисептично и експекторантно дејство, а ги шири и бронхиите.

Како се користи рен за бронхитис?

Коренот од рен изрендајте го и на него додадете четири лажички мед. По 30 минути, добро исцедете го сокот и варете го со десет лажици вода. Откако смесата ќе се свари, процедете ја, оставете ја да се излади, а потоа измешајте ја со сировиот сируп. Земете три лажици од овој лек дневно.

Рен против кашлица

За употреба на рен против кашлица, секое утро на празен стомак, во период од 30 дена, земајте по 1 лажичка рендан рен помешан со лажичка мед.

Рен против белодробни заболувања

10 гр рендан корен од рен прелијте со 200 мл зовриена вода и оставете да отстои неколку минути, па процедете и пијте 2-3 пати на ден во мали чаши. Овој чај од рен е одличен за чистење на белите дробови.

Рен против астма

Сварете 4 лажици рендан рен со шолја јаболков оцет, а кога ќе омекне ренот, процедете ја и додајте исто толку мед во добиената количина. Оваа смеса варете ја лесно додека не се згусне, па почекајте да се излади. Добиениот препарат треба да се зема наутро и навечер.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More