27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Германската Влада одобри рекорден извоз на оружје оваа година

Најчитани вести

Германската Влада во 2019 година одобри рекорден извоз на оружје.

До 15 декември, Владата одобри извоз во вредност од 7,95 милјарди евра, што е најголема бројка од 2015 година, според Министерството за економски прашања.

Рекордот следи по тригодишен пад од 2015 година, кога беше извезено оружје во вредност од 7,86 милијарди евра. Во однос на 2018 година, одобрениот извоз е зголемен за 65 проценти.

Германија извезе оружје во вредност од 1,7 милјарди евра во Унгарија, 802 милиони во Египет и 483 милиони во САД.

Одобренијата нагло се зголемија по почетокот на 2019 година.

До средината на годинава, дозволите за увоз веќе ги надминаа лиценците од претходната година за 5,3 милијарди евра.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com