Home » ГЕРБ на Борисов води на изборите во Бугарија

ГЕРБ на Борисов води на изборите во Бугарија

by Журнал.мк

Партијата ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов, според излезната анкета на Галуп Интернешнл, освоила 26,7% од резултатите на денешните избори во Бугарија.

Според информациите, коалицијата „Продолжуваме со промените/Демократска Бугарија“ (ПП/ДБ) на Кирил Петков и Христо Иванов има 15,5 отсто од гласовите додека Движењето за права и слободи (ДПС), предводено од Делјан Пеевски има 15,1%. А пак „Преродба“ освоила 14,7%, БСП – 9,8%, а „Има таков народ“ – 6,4%.

Одѕивот на гласачите бил 26,4%.

Никој не постигнува успех без да ја признае помошта од другите. Со благодарност самоуверено ја признаваме оваа помош, порача лидерот на ГЕРБ-СДС Бојко Борисов по објавувањето на првите изборни резултати од излезните анкети.

„Ви благодариме на сите што нè поддржавте“, напиша и Борисов на социјалните мрежи.

Бугарите денеска паралелно гласаат и за свои претставници во Европскиот парламент.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More