Home » Габриел Атал именуван за премиер на Франција

Габриел Атал именуван за премиер на Франција

by Журнал

Габриел Атал (34) е именуван за премиер на Франција, објави телевизијата Бе Еф Ем. Францускиот претседател Емануел Макрон Макрон денеска го избра својот близок соработник Атал за премиерската функција, објави и Радио Ер Те Ел. Досега Атал беше министер за образование. Шефот на државата вчера ја прифати оставката на премиерката Елизабет Борн, која беше на функција од мај 2022 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More