34.8 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Фудбалот ја победил војната: Британците и Германците го прекинале убивањето за да одиграат натпревар на Божиќ

Најчитани вести

Божиќ, најрадосниот христијански празник, сам по себе е важна порака за сите оние кои го слават.

Меѓутоа, еден Божиќ донел и важна порака која човештвото ја испратило во својата историја, порака која многу години подоцна Ѓорѓе Балашевиќ ја опиша во песна – дека најважен е човечкиот живот.

Во историските книги не е забележано примирјето во Првата светска војна на Божиќ (по грегоријански календар), 1914 година, но примирјето траело само еден ден.

За прекин на огнот била заслужна една топка, односно фудбалот – игра која во 1914 година ги освоила срцата на Британците, но ненаметливо се вовлекувала и под кожата на Германците и останатите европски народи.

Најзначајниот натпревар во фудбалската историја го одиграле Британците и Германците недалеку од Ипр, град во западна Белгија.

Едни наспроти други, вкопани во ровови, преку нишанот гледале војниците од Ворвикшир, родното место на Вилијам Шекспир, и војниците од Лајпциг. На Божиќното утро не пукале. Германците, иако заледени од студот и влагата, со себе го носеле празничниот дух и пееле божиќни песни. Со оглед на тоа што непријателските ровови не биле оддалечени повеќе од стотина метри, Британците слушнале што пејат тие, па и самите запеале. Тоа било само вовед…

“Еј, од каде сте?”, се слушнало прашањето од германската страна кое било упатено кон непријателите.

Не се чекало долго за одговор: “Дојдете, па видете”.

Ваквата шега го означила почетокот на примирјето. Кратко потоа, двете завојувани страни се нашле на “ничија земја”.

“Излеговме од рововите и видовме германски војник како шутира топка. Не се ни снајдовме, а веќе почнавме да играме фудбал”, открил Јоханес Ниман во својот воен дневник, заповедник на 133-та британско-саксонска бригада.

На двете страни имало по еден професионален фудбалер – Британците ги предводел Џејмс Којл, играч на шкотскиот Албион, а Германците – Алберт Шмит, член на третолигашкиот тим Шедевиц.

За историјата останува непознато кој го добил мечот, но во истата таа историја резултатот не е ни важен. Победил фудбалот, мирот, човечноста, хуманоста…

Кога завршил мечот, војниците се вратиле во рововите. На полноќ, британскиот капетан Стоквел запукал во воздух, а потоа се слушнало пукање и од другата страна. Со тоа бил означен крајот на примирјето.

Овој натпревар имал силен одек, а веста за него надалеку се слушнала – информацијата стигнала и до командите на британската војска по што капетанот Роберт Хамилтон бил разрешен од својата должност.

Сеќавањето на тој единствен настан во човековата историја се чува во бројни документи и играни филмови./tocka.com.mk

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com