Home » Фудбалер на Лидс ја прекина кариерата по повредата во дуелот со Грилиш

Фудбалер на Лидс ја прекина кариерата по повредата во дуелот со Грилиш

by Lina Muslija

Дефанзивецот на Лидс, Стјуарт Далас објави дека ја завршува фудбалската кариера откако не успеа да заздрави по фрактурата пред две години. Репрезентативецот на Северна Ирска се здоби со скршеница на ногата во дуел со играч на Манчестер Сити, Џек Грилиш во 2022 година и од тогаш нема одиграно натпревар.

Во текот на последните две години, медицинскиот тим во Лидс, како и неверојатните хирурзи во Лондон, работеа неуморно за да ми помогнат да се опоравам од повредата. За жал, и покрај нивните напори, моето тело не реагира на третманот на тој начин. Морам да го сфатам фактот дека коленото ми е непоправливо оштетено и не можам повторно да играм професионален фудбал. Потресен сум од оваа вест“, изјави 32-годишниот десен бек.

Тој има одиграно 266 натпревари за Лидс и 62 за Северна Ирска. Во својата кариера играше и за Куг Јунајтед и Крусејдерс во својата татковина, како и за англиските Брентфорд и Нортхемптон.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More