Home » Франција предупредува на „економски шок“ доколку Русија победи

Франција предупредува на „економски шок“ доколку Русија победи

by Журнал

Потенцијалната руска победа во Украина може да му нанесе економски удар на Западот, бидејќи Москва ќе добие контрола над огромни ресурси, изјави францускиот министер за надворешни работи Стефан Сежурн.

Во мислењето за францускиот дневен весник Le Monde објавено во саботата, министерот тврди дека Москва сака Париз да верува дека би било „поразумно да ги остави Украинците на нивната трагична судбина“. Тој не се согласува со тоа, велејќи дека „Французите не се будали“ и дека има малку работи што „би биле повеќе спротивни“ на интересите на земјата.

Надвор од безбедносните ризици, сепак, руската победа би имала и моќни економски реперкусии за Западот, рече Сежурн.

„Да и се дозволи на Русија да ги заземе украинските земји, кои се меѓу најплодните во светот, би било абдицирање на дел од суверенитетот на храната, прифаќање на нескротлива инфлација и обезбедување на Русија со невидени средства за притисок и изнудување“, рече тој.

Потсетувајќи дека Украина сочинува 30 отсто од глобалниот извоз на пченица, министерот тврди дека контролата на Москва врз тие ресурси ќе ѝ овозможи „да ги нападне нашите сопствени земјоделци“. Тој, исто така, рече дека Европа ќе биде во „огромен ризик“ доколку на Русија ѝ се дозволи да продолжи да ја контролира нуклеарната централа Запорожје, најголемата постројка од ваков вид на континентот.

„Европа и светот, францускиот народ би доживеале невиден економски шок“, нагласи Сежурн.

Руските трупи ја зазедоа електраната во март 2022 година, непосредно по почетокот на украинскиот конфликт. Откако четири поранешни украински региони, вклучително и Запорожје, гласаа за приклучување кон Русија подоцна истата година, објектот беше префрлен во државна сопственост.

Сежурн го повика Западот да се спротивстави на „искушението на замор“.

„Денешните напори за поддршка на Украина не се ништо во споредба со оние што би требало да ги примениме против Русија која се чувствува победничка“, рече тој, инсистирајќи дека сегашната политика ќе им овозможи на поддржувачите на Киев да ја задржат контролата врз цените.

Русија постојано го предупредува Западот да не ја поддржува Украина со оружје, предупредувајќи дека тоа само ќе го продолжи конфликтот. Руската војска, исто така, минатиот месец соопшти дека елиминирала неколку десетици платеници во Украина, велејќи дека повеќето од нив зборувале француски.

Иако Париз првично негираше дека има француски платеници во Украина, подоцна призна дека голем број француски државјани навистина им се приклучиле на силите на Киев, иако инсистираше дека тие немаат врски со националната влада.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More