Home » (Фото) Ова е виетнамски автомобил: Имаат брутален раст и допрва почнуваат

(Фото) Ова е виетнамски автомобил: Имаат брутален раст и допрва почнуваат

by Lina Muslija

Виетнамскиот произведувач на електрични возила „VinFast“ извести речиси го дуплирал својот приход во 2023-та година и најавил дека планира за три пати да ја зголеми продажбата оваа година и да се прошири на индискиот и индонезискиот пазар. Приходот на „VinFast“ минатата година скокна за 91 процент, на 28.6 билиони виетнамски донги (1,2 милијарди долари).

Компанијата ја заклучила годината со бруто загуба од 13,2 билиони донги, 7,3 проценти поголема отколку во 2022-ра.

Во март 2023-та година компанијата почнала да го продава спортското теренско возило „VF8“ во САД, но сè уште се потпира на домашната побарувачка.

Во минатата година на клиентите им испорачале речиси 34.885 возила, речиси пет пати повеќе отколку во 2022-ра година, но помалку од планираното поради острата ценовна конкуренција и континуирано слабата побарувачка во одредени делови од светот.

Во 2024-та година планираат да испорачаат 100.000 возила. Во моментов градат фабрика во САД која би требало да започне со работа во 2025-та година, а планираат и ширење на индискиот и индонезискиот пазар.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More