32.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Ford, Volkswagen и Amazon прават мрежа станици за полнење на EV

Најчитани вести

Автомобилските гиганти Ford и Volkswagen, како и интернет трговскиот провајдер Amazon ги здружиле своите сили во реализација на голем проект…

Трите компании ќе направат мрежи од станици за полнење на електрични автомобили во Северна Америка.

Се план се повеќе од  12.000 локации со 35.000 приклучоци од автопатишта до куќи, потврдуваат од Ford.

Вториот по големина производител на автомобили од САД планира да инвестира повеќе од 11 милијарди американски долари во електрични возила за кои му е цел до 2022 година да сочинува поголем дел од вкупната продажба на возила.

Планираната мрежа полначи ќе им овозможи на сопствениците на автомобили на Ford пристап до супер поланчите што ќе ги постави  Volkswagen преку програмата „ Електрификација на Америка“ што ја иницирал како дел од казната за мамење на тестовите за емисија на штетни издувни гасови на дизел автомобилите од 2015 година.

Компанијата Amazon ќе му помогне на Ford при инсталација на домашните системи за полнење на EV автомобили.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com