30.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Фолксваген следната година почнува да прави уште еден електромобил

Најчитани вести

На хечбекот „ID.3“ ќе му се придружи кросоверот „Crozz“ кој најверојатно ќе добие официјална ознака „ID.4“.

Овие два модели би требало да бидат столбот на електричната офанзива на Фолксваген кој планира до 2024 да направи 1.000.000 електрични автомобили.

Фолксваген планира до следната деценија да направи 1,5 милиони електрични возила, а во целиот проект се вложени околу 11 милијарди долари.

Германскиот гигант кон почетокот на декември одбележа јубилеј со 250.000 продадени единици од моделот „е-Golf“ кој ќе биде заменет токму од „ID.3“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com