Home » Fiat 500 ќе добие и бензинска верзија – ќе се прави во Италија

Fiat 500 ќе добие и бензинска верзија – ќе се прави во Италија

by Lina Muslija

Иконскиот модел 500 на Fiat наскоро може да добие брат бензинец. Според информациите за добавувачите споделени од Il Corriere della Sera, извршниот директор на Stellantis, Карлос Таварес, би можел да ги објави плановите за блага хибридна верзија на електричниот 500e.

Овој потег ќе биде голема работа за фабриката на Stellantis во Мирафиори, Италија, потенцијално значително ќе го зголеми производството. Досега, бензинецот 500 (пуштен на пазарот во 2007 година) се произведува во Полска, каде што неговото производство веќе заврши.

Моделот 500e е направен на платформа развиена специјално за електрични автомобили. Користењето на оваа платформа за модел на бензински мотор, дури и со благ хибриден систем, е невообичаено.

Добавувачите откриваат дека добиле барања од Stellantis Италија за зголемување на производството на 500, со цел да се произведуваат 200.000 единици годишно. Оваа вест следи по претходното барање на Stellantis од март да го зголеми производството на електричниот 500e во фабриката во Миафиори на 175.000 единици годишно, што е значителен скок од производството во 2023 година.

Додека електричниот 500e се чини дека е главниот фокус, потенцијалното воведување на блага хибридна верзија сугерира дека Stellantis би можел да преземе двостран пристап за да задоволи поширок опсег на преференции на потрошувачите во развојот на автомобилскиот пејзаж.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More