Home » Фејслифтираниот Kia Sorento дебитираше на саемот во Лос Анџелес

Фејслифтираниот Kia Sorento дебитираше на саемот во Лос Анџелес

by Lina Muslija

Освежениот теренец со седум седишта добива современ изглед и подобрена технологија.

 

Надворешните промени на новиот Sorento се главно акцентирани на модерниот третман на светлосните групи, преземајќи го дизајн јазикот од новиот EV9. Дневните LED светла се сега значително подоминантни a фаровите се потенки и помалку наметливи. Предната решетка делува подинамично, додека профилот на браникот е видливо зголемен. Задните промени се посуптилни, со доминација на минималистичките стоп светла.

Во внатрешноста повторно се приметува мотивот на големиот EV9, но и на помалиот Sportage. Лесно впечатлив е панорамскиот 12.3-инчен дисплеј кој го содржи најновиот оперативен систем на Kia. Распоредот со три реда и со седум седишта внатре останува ист како претходно.

Гамата на хибридни мотори продолжува со 1,6-литарскиот стандарден хибрид (226 КС) и плагин хибрид (261 КС) со батерија од 13,8 kWh. Единствено е непознато дали во Европа ќе опстои дизел опцијата на претходникот.

Новиот модел се очекува да пристигне во продажните салони кон средината на следната година, а почетните цени во Европа се очекува да започнуваат околу 45.000 евра, во зависност од локалните давачки.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More