29.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Facebook ќе ја плати рекордната казна од пет милијарди долари

Најчитани вести

Од Facebook соопштија дека се согласиле да ја платат казната од пет милијарди долари во врска со скандалот околу компанијата Cambridge Analytica.

Тоа е најголемата парична казна во светот поради недозволено користење лични податоци.

Во соопштение од американската Трговска комора се нагласува дека социјалната мрежа е задолжена да ги подобри налчините за заштита на личните податоци.

Комората бара од Facebook да сигнализира за инциденти поврзани со информации на 500 или повеќе корисници. Компанијата ќе треба да ги решава проблемите и да документира за тие сигнали во рок од 30 денови.Извор: Kajgana.com

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com