17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

Facebook се обидува да ја врати контролата

Најчитани вести

Не паничете, Facebook сè уште не е целосно променет, а можеби и треба. Работата е што оваа мрежа сега доби два вида „News feed“ за апликации за Android и iOS.

Оттука, промените се однесуваат на мобилните апликации и се однесуваат на она што порано беше еден News feed, кој сега има два дела.

Почетната страница покажува што алгоритмите препорачуваат врз основа на интересите на корисникот: Reels, Stories и друга персонализирана содржина, додека табот Feeds од друга страна нуди објави од пријатели, страници и групи што се следат, така што нема објави „Suggested For You“ .

Две различни јазичиња ќе бидат достапни и во апликациите за Android и iOS, а промените треба да стигнат до сите корисници до крајот на оваа недела. На овој начин се исполнува едно од најчестите барања – да се најде решение кое ќе обезбеди да не се пропуштат објавите на пријателите.

Сега тие се собрани во табот Feeds, без мешање на натрапниците од страна, а некои тврдат дека оваа промена е чекор кон претворање на Facebook во нешто слично на TikTok.

Home tab ќе ги прикажува објавите на пријателите, но заедно со препораките што алгоритмите ги избираат врз основа на интересите на корисникот. Facebook изгуби многу корисници во последно време, бидејќи TikTok владее, па ова е обид да се врати контролата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com