-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021

Facebook го олеснува прегледот на најновите објавени содржини

Најчитани вести

Социјалната мрежа Facebook ќе им олесни на корисниците да го контролираат својот News Feed, односно почетната страница и алгоритмот благодарение на кој се прикажуваат објавите.

Меѓу неколкуте нови функции што ги претстави Facebook, има и една што ви овозможува да го исклучите алгоритамски условеното сортирање содржини што ви се прикажува кога ќе изберете Home.

Во новото ажурирање, исто така подобро е позиционирана функцијата за приказ на најновите објавени содржини. Ова го имаше и претходно, но беше добро „затрупано“ меѓу некои други опции, и честопати дури и не функционираше како што треба.

Филтрите Favorites и Recent сега се поставени на многу поистакната позиција – на горниот дел од почетната страница.

Според порталот The Verge, Овие новитети, сепак, доаѓаат со едно големо „но“ – ако не ги користите Favorites и Recent седум дена, филтрите ќе исчезнат, па ќе мора повторно да ги активирате од менито во News Feed.

Новото ажурирање моментално е достапно само за Android апликацијата на Facebook и се очекува наскоро да биде достапна и за iOS.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com