Home » Фајзер развива две-во-една вакцина што ги таргетира омикрон и поранешните видови

Фајзер развива две-во-една вакцина што ги таргетира омикрон и поранешните видови

by Журнал.мк

Фајзер развива вакцина со својот германски партнер БиоНТек, која ќе биде комбинација со старата снимка што конкретно ќе ја таргетира варијантата омикрон, изјави главниот извршен директор на американскиот гигант. Алберт Бурла рече дека новата формула за вакцина која конкретно го таргетира омикрон би можела да биде подготвена за регулаторно одобрување во САД во март. Вакцината фокусирана врз омикрон би била два-во-една со тоа што ќе штити и од претходните соеви, рече тој. Бурла повтори дека вакцините за ковид-19 на крајот може да станат годишна вакцина за некои луѓе, слично на вакцината против грип.

Владите ги охрабруваат луѓето да се вакцинираат и во некои случаи да добиваат засилувачи поради новите соеви и намалената ефикасност на инјекциите со текот на времето. Сепак, може да биде тешко да се привлечат големи делови од населението доброволно да добијат повторени засилувачки вакцини, при што значителни групи во земјите со напредни програми за вакцинација одбиваат да ја добијат првата рунда вакцини, а камоли дополнителните. Податоците сугерираат дека омикронот е позаразен од претходните варијанти, но исто така е помалку тежок, особено за вакцинираните.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More