Home » Европскиот фронт во Охрид, Османи: Опозиција на Европскиот фронт е шовинизмот, кој бара 61 пратеник

Европскиот фронт во Охрид, Османи: Опозиција на Европскиот фронт е шовинизмот, кој бара 61 пратеник

by Журнал.мк

Караванот на Европскиот фронт денеска пристигна во Охрид. Кандидатот за претседател Бујар Османи, првиот човек на Демократската унија за интеграција Али Ахмети и координаторот на изборниот штаб за 5-та единица Крешник Бектеши на средбата со граѓаните се заложија за европска и прогресивна иднина.

Османи им се заблагодари на граѓаните за поддршката и ја истакна историската симболика на овие избори. „Сега е моментот да им кажеме не на оние кои сакаат да го нарушат меѓуетничкиот соживот и да го запрат евроинтеграцискиот пат. Целта на Европскиот фронт е еднаквост и правда за сите. Затоа ги обединивме сите заедници“, изјави Османи, додавајќи дека единствената опозиција на Европскиот фронт е шовинизмот, кој бара 61 пратеник.

Во меѓувреме, првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, истакна дека државата има свое место во ЕУ и нареди Северна Македонија да направи уставни измени.

„24 април е референдум. Одлучуваме дали ќе одиме напред или ќе останеме на место. Ние го избравме патот на иднината – интеграција. Затоа што, немаме друга алтернатива. Ако сакаме луѓето да живеат во мир, стабилност и безбедност, земјата мора да влезе во ЕУ“, рече Ахмети.

Ахмети во суперлатив го претстави кандидатот на Европскиот фронт за претседател, Бујар Османи. Во меѓувреме, координаторот Бектеши истакна дека Османи нема конкуренција и дека тој е вистинскиот избор и веќе докажан на сите нивоа, за прв албански претседател.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More