Home » Европскиот фронт се проширува и со Бошњачката Демократска Унија

Европскиот фронт се проширува и со Бошњачката Демократска Унија

by Журнал.мк

Претседателот на Демократската унија за интеграција, г-дин Али Ахмети и претседателот на Бошњачкиот Демократски Сојуз, г-дин Мунир Колашинац денес се договорија кон победничкиот Европски фронт да се приклучи и бошњачката заедница.

Така, Колашинац ќе биде дел од изборната листа на Европскиот фронт за пратеници во 1-та изборна единица.

Пред неколку дена, Европскиот фронт инициран од Демократската унија за интеграција и претседателот Али Ахмети потпишаа договор за коалиција со Албанската демократска партија на Мендух Тачи, Алијансата за Албанците на Зиадин Села, Народното движење на Скендер Реџепи Зејд, Европската демократска партија на Арјанит Хоџа, Турската демократска партија на Бејџан Иљас, Сојузот на Ромите на Фатима Османовска, Движењето на македонските Турци за правда и демократија претставено од Сулејман Баки.

Европскиот фронт едногласно ја поддржува заедничката кандидатура за претседател на кандидатот Бујар Османи, до вчера шефовите на сите политички партии дел од Европскиот фронт потпишаа заедничка изјава и се построија зад неговите 10 заложби во улога на претседател на државата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More