Home » Европол разби руско-евроазиски синџир за перење пари и приведе четири лица

Европол разби руско-евроазиски синџир за перење пари и приведе четири лица

by Журнал

Претресени се околу 100 згради, а четири лица се приведени, соопшти агенцијата за спроведување на законот на Европската унија.

Финансиска институција во Малта беше претресена и обвинета дека дејствувала како координативен центар за незаконските операции.

Европол соопшти дека околу 4,5 милиони евра од криминални активности биле испрани преку институцијата во Малта. Парите поминале низ мрежа на фиктивни фирми, поради што е речиси невозможно да се следи нивното потекло.

Според Европол, криминалците оперирале главно од Берлин и од главниот град на Летонија, Рига.

Во работата на европската служба учествуваа властите од Летонија, Германија, Малта, Франција, Естонија, Италија и други.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More