Home » Еве кога ќе легнат парите од „Мој ДДВ“ на сметките на граѓаните

Еве кога ќе легнат парите од „Мој ДДВ“ на сметките на граѓаните

by Журнал

Се очекува парите од „Мој ДДВ“ да легнат на сметките на граѓаните што скенираат фискални сметки, на крајот од јануари или на почеток од февруари. Станува збор за исплата на повраток од данок преку проектот „Мој ДДВ“ за октомври, ноември и за декември минатата година.

Според Законот, УЈП треба да ги исплати средствата во рок од 60 дена од завршувањето на тримесечјето.

Проектот „Мој ДДВ“, како еден од најуспешните, го оправда своето постоење. За нешто повеќе од четири години од спроведувањето на оваа мерка, преку „Мој ДДВ“ на сметките на граѓаните легнале без малку 120 милиони евра.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More