Home » Еве како да препознаете измама во која „вашата банка“ ви бара да оставите податоци

Еве како да препознаете измама во која „вашата банка“ ви бара да оставите податоци

by Журнал.мк

Форумот за спречување на злоупотреба на платежни картички на Стопанската комора на Србија (ПКС) ги предупреди граѓаните да не одговараат на пораките или да не постапуваат според упатствата што наводно им биле испратени од нивните банки со барање за итно ажурирање на информациите за сметката или картичката бидејќи ова се злонамерни пораки кои имаат за цел да ги компромитираат или злоупотребат податоците, предупредува Каматица.

„Банките никогаш нема да бараат од своите клиенти да ги проверат налозите за дигитално банкарство на овој начин, да даваат информации за платежни картички, ниту пак ќе се закануваат дека сметките, налозите или картичките ќе бидат блокирани доколку клиентот не ги преземе горенаведените чекори. За сите прашања, сомнежи и грижи, секогаш прво контактирајте ја вашата банка преку познати и докажани канали за комуникација“, се нагласува во соопштението.

Како што е нагласено во соопштението, вниманието на корисниците и одговорното однесување при користење на платежни картички и онлајн банкарство дополнително ќе придонесат за намалување на ризикот од злоупотреба. Упатен е апел до корисниците на банкарски услуги да бидат внимателни и да не ги споделуваат своите доверливи информации преку непроверени канали. Смишинг и вишинг се вообичаени типови на фишинг напади, кои ја напаѓаат жртвата преку гласовни повици и текстуални пораки. И двата вида користат традиционален метод на измама со фишинг кој бара итен одговор од жртвата. Целта е слична, додека методите на испорака се различни, објаснуваат од Националниот центар за превенција од безбедносни ризици во ИКТ системи – ЦЕРТ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More