Home » Еве како да ја одморите душата и мозокот во попладневните часови без да спиете

Еве како да ја одморите душата и мозокот во попладневните часови без да спиете

by Lina Muslija

Попладневниот замор, особено во овој период од годината, е задолжителен за многу луѓе. Џим Квик, светски познатиот експерт за подобрување на меморијата, оптимизирање на перформансите на мозокот и забрзување на учењето, сподели неколку совети за повторно давање енергија. Тој препорачува одмор за мозокот. Но, тоа не е сон.

„За време на паузата во мозокот, важно е да ги правите трите работи кои му се потребни на мозокот: движење, хидратација и дишење – толку е едноставно“, вели овој експерт.

Иако мозокот сочинува само 2% од масата на телото, тој троши дури 20% од вкупната енергија на телото, нагласува Квик. Затоа е клучно да му обезбедите гориво во текот на денот. И покрај тоа, Квик не го исклучува кофеинот, но ја нагласува важноста од следење на сопствените чувства и размислување за комбинирање на кофеинот со правилна пауза за мозокот, како што е брзо попладневно одење.

„Не заборавајте да го слушате вашето тело и да дознаете што ви одговара, а што не. Планирајте ги вашите одмори. Ритуалите не мора секогаш да бидат исти. Едноставно следете го она што ви изгледа најдобро во дадениот момент“, препорачува Квик.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More