Home » ЕУ се согласи да го забрани извозот на отпадна пластика во сиромашните земји

ЕУ се согласи да го забрани извозот на отпадна пластика во сиромашните земји

by Журнал.мк

Европските пратеници и земјите-членки се согласија во петокот да забранат извоз на пластично ѓубре во земји надвор од групата на ОЕЦД на претежно богати земји од средината на 2026 година. Договорот доаѓа во време кога дипломатите се сретнаа во Најроби, Кенија, за да склучат глобален договор за загадување со пластика .

„ЕУ конечно ќе ја преземе одговорноста за својот пластичен отпад со тоа што ќе го забрани неговиот извоз во земјите кои не се членки на ОЕЦД“, рече Пернил Вајс, данска членка на Европскиот парламент од централнодесничарската група ЕПП, која беше одговорна за предлогот. „Уште еднаш, ја следиме нашата визија дека отпадот е ресурс кога правилно се управува, но во никој случај не треба да предизвикува штета на животната средина или здравјето на луѓето“.

Правилата, кои мора да бидат официјално одобрени од Европскиот совет и парламентот пред да стапат на сила, поставуваат построги контроли на извозот на пластичен отпад од богатите земји и целосно го запираат извозот во земјите кои не се членки на ОЕЦД. По пет години, земјите кои потоа сакаат да увезат пластичен отпад од ЕУ ќе може да побараат од комисијата да ја укине забраната за нив доколку докажат дека добро го третираат.

Поголемиот дел од пластиката фрлена во Европа се согорува, а помалку од една третина се рециклира. Активистите изразија загриженост дека дел од пластичен отпад испратен во странство за рециклирање завршува на депонии и водни патишта.

Правилата предвидуваат дека некои форми на пластичен отпад сè уште може да се испраќаат во земјите кои не се членки на ОЕЦД доколку исполнуваат одредени социјални и еколошки критериуми.

Но, законот може да доведе до зголемување на отпадот што се испраќа во земјите на ОЕЦД, како што е Турција.

Седат Гундогду, истражувач за микропластика на Универзитетот Чукурова во Турција, рече: „Забраната за извоз на пластичен отпад во земјите кои не се членки на ОЕЦД е значајна одлука. Сепак, разочарувачки е да не се види целосна забрана за извоз на пратките, па дури и забрана за опасен и мешан пластичен отпад во Турција, која е и најголемиот увозник на пластичен отпад во ЕУ и е членка на ОЕЦД.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More