Home » ЕУ одобри продолжување на развојната помош за Палестинците

ЕУ одобри продолжување на развојната помош за Палестинците

by Журнал.мк

Европската унија денеска даде зелено светло за продолжување на развојната помош за Палестинците, откако проверката покажа дека средствата не биле во корист на групата Хамас. Унијата истакна дека во иднина ќе бидат воведени построги правила за контрола.

„Проверката, наредена по нападот на Хамас врз Израел, „не нашла ниту еден факт“ што би покажал дека фондовите на ЕУ „директно или индиректно биле во корист на терористичката организација Хамас“, нагласи потпретседателот на Европската комисија Валдис Домбровскис.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More