Home » „Ете можност Талат Џафери да го избрише терминот ‘20%’ од Уставот“

„Ете можност Талат Џафери да го избрише терминот ‘20%’ од Уставот“

by Журнал

Европскиот сојуз за промени, го потсетува техничкиот премиер Талат Џафери, дека сега има шанса да го избрише навредувачкиот термин „20 отсто“ од Уставот. Освен тоа, може и да води борба против корупцијата, а ако ништо од тоа не може да оствари, тогаш барем да ѝ стави крај на дискриминацијата во образованието во општина Чашка.

„Бидејќи неколку пати не само албанската опозиција, туку и албанските партии на власт велеа дека сакаат да ја отстранат навредливата ознака за албанскиот јазик од Уставот на Северна Македонија, ова е добра можност за него сега да предложи овие промени да се случат. На овој начин тој може да влезе во историјата и навистина да ја гради историјата. Покрај тоа, бидејќи на Северна Македонија важен приоритет ѝ е борбата против корупцијата, тој има идеална можност да предложи амандман за уставно санкционирање, односно борба против корупцијата. Ова е златна можност за да ги предводиме европските вредности и да докажеме дека сите сме посветени на борбата против корупцијата. Ако техничкиот премиер не е во можност да ги реши првите две прашања, тогаш како полесна работа му предлагаме решавање на албанското образование во општина Чашка“, рече Орхан Муртезани, ЕСП.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More