28.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Естонија изразила територијални претензии кон Русија

Најчитани вести

Претседателот на естонскиот парламент, Хен Пилуас, изјави дека Тартускиот мировен договор, што оваа земја го потпишала со Советска Русија во 1920 година, сè уште е на сила, вклучувајќи го и прашањето на границите меѓу двете држави. Ова се наведува во новогодишната четитка на Пилаус објавена на сајтот на Парламентот, пренесува „Спутник“.

Пилуас потсетува дека на 2 февруари се навршуваат 100 години од потпишувањето на мировниот договор во Тартус, по што е утврдена руско-естонската граница. Според него, Естонија по обновата на независноста е призната како наследничка на државата формирана во 1918 година во сите карактеристики, вклучувајќи ја и државната граница.

„Тартускиот мировен договор е на сила и денес и се наоѓа во регистерот на актиелните меѓународни договори во ОН“, вели Пилуас.

Ова не е прва таква изјава на естонскиот политичар. Во ноември Пилаус побара Москва да ѝ ги врати „анексираните територии“ на оваа балтичка република. Според Тартускиот мировен договор, дел од Ленинградската и од Псковската област ѝ е доделен на Естонија, а овие територии се вратени во РСФСР во 1944 година.

Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, коментирајќи ја изјавата на Пилаус, рече дека Кремљ ги смета таквите изјави за неприфатливи. Москва смета дека Тартускиот мировен договор е историски документ кој нема правна сила. Талин тврди дека договорот и понатаму важи.

Повикувањето на договорот е ставено во преамбулата на Законот за ратификација на руско-естонскиот договор за границата. Москва го оцени тоа како можност во иднина да се изразуваат територијални претензии и го повлече својот потпис од договорот за границата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com