Home » Ерменија ја призна Палестина како држава

Ерменија ја призна Палестина како држава

by Журнал.мк

Ерменија официјално ја призна палестинската држава, се наведува во денешното соопштение од Министерството за надворешни работи на таа земја.

Како што јави Ројтерс, Ерменија ја поддржува резолуцијата на ОН за сегашниот прекин на огнот во Газа и се залага за решение со две држави за палестинско-израелскиот конфликт, се наведува.

Досега 147 од 193 членки на Обединетите нации ја признаа Палестина.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More