Home » Ердоган вели Турција е подготвена да ги нормализира односите со Сирија

Ердоган вели Турција е подготвена да ги нормализира односите со Сирија

by Журнал.мк

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган вели дека Анкара е подготвена за нормализирање на односите со Сирија.

– Нема причина зошто да не се воспостават дипломатски односи. Со други зборови, ќе дејствуваме заедно во развивањето на соработката со Сирија, исто како што правевме во минатото, посочи Ердоган.

Тој додаде дека Турција нема за цел да се меша во внатрешните работи на Сирија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More