Home » Елон Маск најави дека автомобилите нема да бидат приоритети на Tesla оваа година

Елон Маск најави дека автомобилите нема да бидат приоритети на Tesla оваа година

by Журнал.мк

Најважните производи на Tesla оваа и следната година нема да бидат автомобилите, туку софтверот кој ги управува автономно и хуманоидниот робот од кој компанијата очекува да им ја олесни работата на луѓето во фабриката, изјави Илон Маск, извршен директор на американскиот производител на електрични возила.

„Би бил шокиран ако не постигнеме целосно автономно возење оваа година, кое е побезбедно од човечкото возење“, рече Маск, додавајќи дека целосно автономното возење ќе стане „најважниот извор на профитабилност за Tesla“, пренесува Ројтерс.

Тоа е незамисливо добро од финансиска гледна точка, вели Маск, наведувајќи како пример дека роботско такси (роботакси) би ја зголемило искористеноста на возилата за пет пати, бидејќи сопствениците би можеле да ги испраќаат своите автомобили да таксираат кога не им се потребни.

Смелите ветувања на најпознатиот милијардер во индустријата за електрични автомобили се исправени пред големи предизвици, од технологија до регулација, оценува британската агенција, истакнувајќи дека Tesla и другите компании од областа на автомобилските технологии не успеале да ги постигнат своите цели со софтверот за автономно возење.

Маск исто така рече дека неговите инженери работат на лансирање на хуманоиден робот следната година, наречен Optimus, кој на крајот би можел да го реши глобалниот недостиг на работна сила, додека во првата фаза би можел да пренесува стока низ фабриката.

„Мислам дека (роботот) има потенцијал да стане поважен со текот на времето од бизнисот со возила“, заклучи Маск.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More