Home » Елизабет Барсак: Македонија и Албанија не треба да се одвојуваат на патот кон ЕУ

Елизабет Барсак: Македонија и Албанија не треба да се одвојуваат на патот кон ЕУ

by Журнал.мк

Француската амбасадорка во Албанија, Елизабет Барсак, изјави дека Албанија и Македонија не треба да се одвојуваат на нивниот пат кон интреграцијата во ЕУ.

Во интервју, вчера, за Еуроњуз Албанија, Барсак призна дека желбата за раздвојување на двете земји доаѓа од фрустрацијата поради ветото на Бугарија за Македонија.

-Во однос на ова прашање, верувам дека треба да ја надминеме идејата дека овие два народа можат да се разделат. Знам дека многумина велат дека овие две земји биле третирани како една и бидејќи работите не одат толку добро меѓу Северна Македонија и Бугарија, тогаш тие треба да се раздвојат. Ова треба да се надмине и треба да дадеме се од себе за да може двете меѓувладини конференции да се одржат во исто време, изјави Барсак.

Албанскиот премиер Еди Рама, за време на неговото последно обраќање до нацијата во 2021 година, на 31 декември, рече дека ќе се обиде да го одвои патот на Албанија од Македонија, доколку Бугарија опстои на своето вето. Европските дипломати и политичари, меѓутоа, континуирано се изразуваат против овој предлог.

Иако и Албанија и Македонија формално ги исполнија сите барања, во јуни, лани, Советот за општи работи на ЕУ не успеа да постигне договор за почеток на пристапните преговори со ЕУ, поради бугарското вето за Македонија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More