Home » Експертската јавност децицна – Нема правни механизми за распуштање на Советите

Експертската јавност децицна – Нема правни механизми за распуштање на Советите

by Журнал.мк

Не постојат правни механизми за распуштање на Советите и секој обид за укинување на мандатите на членовите преку посебни законски измени ќе отстапи од Уставот и ќе создаде опасен правен преседан, кој во иднина би можел да биде злоупотребен за наметнување надмоќ на извршната и законодавната власт над судската.

Ова е ставот на Коалицијата „Сите за правично судење“ за најавите на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители.

Како што објаснуваат, Собранието може да покрене постапка за интерпелација на членовите на Советите што се избрани од страна на Собранието за да се утврди нивна одговорност за состојбите, меѓутоа таквата можност, иако беше на располагање и досега, не беше искористена.

Судската власт не е марионета , порачува Судскиот совет за најавите на Мицкоски за негово распуштање
„Воедно, треба да се има предвид дека интерпелацијата, како единствена можност што ја има Собранието за контрола над избраните и именувани носители на јавни функции, не е постапка за распуштање на Советите, туку механизам за контрола над членовите избрани од страна на Собранието“, објаснуваат од Коалицијата за „Фокус“.

Тие потсетуваат дека во неколку наврати во изминатите 12 месеци бараа поднесување оставки од страна на членовите на Судскиот совет, како најсоодветен начин да се решат состојбите со незаконското постапување таму.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More