8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Експерт за спиење тврди: Ако имате проблеми со спиењето, подобро е да го јадете OВА навечер!

Најчитани вести

Ако сте гладни и не можете да спиете на „празен стомак“, Алексеј предлага да јадете храна без јаглени хидрати.

“Кога јадете, не работи само вашиот гастроинтестинален тракт, туку и вашиот нервен систем. Ако имате голема желба да јадете навечер, нека биде храна што нема стимулирачки ефект. Прво на сите, подобро е да се откажете од јаглехидрати. Како кофеин”.

Сепак, вистина е дека храната има смирувачки ефект врз некои луѓе. Има луѓе кои јадат пред спиење, па затоа се смируваат и спијат подобро. Специјалистот вели дека се препорачува луѓето кои страдаат од несоница да јадат храна што смирува и го подобрува квалитетот на спиењето пред спиење.

Тоа се: банани, ореви, мешунки, сирења, мисирка, говедско, јагнешко.

Ако сакате мирен сон, никогаш не гледајте телевизија или прелистувајте вести на социјалните мрежи пред да одите во кревет, бидејќи сината светлина што ја испушта телефонот го уништува сонот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести