Home » Експерт со клучна улога за Францускиот предлог ќе биде нов бугарски амбасадор во Скопје

Експерт со клучна улога за Францускиот предлог ќе биде нов бугарски амбасадор во Скопје

by Журнал

Желјаско Радуков, експерт од Министерството за надворешни работи на Бугарија, ќе биде новиот вонреден и ополномоштен амбасадор во Македонија откако на сегашниот, Ангел Ангелов, ќе му истече во јуни.

Предлогот до претседателот Румен Радев за нов шеф на Амбасадата во Скопје доаѓа од вицепремиерката и министерка за надворешни работи Марија Габриел, а изборот на дипломатот од кариера паднал поради неговото искуство во низа области на односите на Бугарија со земјите од Западен Балкан, посебно со Македонија. Од 2010 до 2013 година е поставен за трет секретар во Амбасадата во Скопје задолжен за отворените политички прашања и парламентарната дипломатија, за врските со политичките партии, за бугарската заедница, за невладиниот сектор и локалните власти, за информативна дејност за процесите во Македонија, за јавната дипломатија. Од 2021 година, пак, е одговорен за контакт со македонското МНР во билатерален и европски контекст. И

ма клучна улога при создавањето и прифаќањето на Францускиот предлог (Бугарите го нарекуваат „Европски компромис“) од 2022 година, како и во преговорите меѓу двете страни за Протоколот од Втората седница на Меѓувладината комисија по член 12 од Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, потпишан во јуни 2022.

Организациски секретар е на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања и активно работи за заштитата на правата и на културно-историското наследство на бугарската заедница во Македонија, се дополнителните мотиви за предлогот токму Радуков да биде новиот амбасадор на Бугарија во Скопје.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More