Home » Две лица од село Студеничани приведени заради ловење во ловиштето Бунарџик без дозвола од концесионерот

Две лица од село Студеничани приведени заради ловење во ловиштето Бунарџик без дозвола од концесионерот

by Журнал.мк

Во Полициската станица Гази Баба вчера се приведени Б.С.(33) и Ф.Б.(56), двајцата од село Студеничани, постапувајќи по пријава од З.Ц.(55), претседател на ловно друштво според која околу 15:00 часот во ловиштето Бунарџик, во атарот на село Трубарево, кое е под концесија на ловното друштво, се вршел лов, иако немале издадено дозвола за лов на наведеното место за тој ден.

-Според пријавеното, на местото на настанот биле затекнати двете лица со патничко возило џип со скопски регистарски ознаки, со ловни пушки кои ги поседувале со дозвола и улов во возилото, соопшти МВР.

Оружјето е привремено одземено, а за случајот е запознаен инспектор за шумарство и ловство и против лицата ќе биде поднесен соодветен поднесок од страна на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, согласно Законот за ловство.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More